city silhouette

Київ

zoom icon

Автор фотографій Олександр Литвин

Двір з круками на Рейтарській

Пов’язано з пам’яткою:

Двір з круками на Рейтарській

Київ приваблює не лише давніми пам’ятками, а й новими локаціями, які швидко стають популярними серед киян. До таких належить двір з круками на вулиці Рейтарській.

Вулиця відома ще з ХІ століття, коли входила до міста Ярослава і вела до Північних воріт (нині Львівська площа). Як вона звалася тоді, невідомо, а сучасна назва з’явилася в XVII ст., оскільки тут розташовувалися частини військової кінноти – рейтари.

Круки оселилися тут на початку 1990-х років. Достеменно з’ясувати, хто їхній хазяїн, не вдалося й досі. Популярна легенда, що круків поселив місцевий «авторитет» Гриша; втім, опікуються птахами мешканці навколишніх будинків. У кожного птаха своя історія. Поранений Корбін був просто прив’язаний мотузкою до дерева. Його вилікували, і він став першим мешканцем двору на Рейтарській. Карлуша ще пташеням випала з гнізда. Тоді вже для двох птахів місцеві мешканці зробили вольєр. Ще через кілька років з’явився третій пернатий – Кирило. Попри чоловічі імена, самець – лише Корбін. Це з’ясував орнітолог Київського зоопарку кілька років тому, але птахи так звикли до своїх імен, що ніхто їх не став міняти. Зараз у вольєрі мешкає лише один крук.

Затишний дворик із таємничими птахами швидко потрапив до переліків нетривіальних київських локацій. У 2015 році харківський митець Олександр Брітцев створив мурал «Вісник життя» на будинку поруч із вольєром. Серед цілої хмари чорних круків намальовано одного білого. Художник пояснює, що саме білий птах приносить добрі вісті: «Це мій погляд оптиміста».

Тепер важко сказати, що більше привабить на Рейтарській сучасного туриста, – будинок № 9, де в 1888–1894 роках жив з родиною композитор Микола Лисенко, чи дворик з легендарними круками. Обидві – невід’ємна частина нашого міста.

Пов’язано з пам’яткою: