city silhouette

Київ

zoom icon

Автор фотографій Олександр Литвин

Пам’ятник Володимиру Великому, Володимирська гірка

Пов’язано з пам’яткою:

Пам’ятник Володимиру Великому, Володимирська гірка

Пам’ятник князю Володимиру Великому на Дніпровій кручі – одна із візитівок Києва уже понад сотню років.

Ця гора спершу називалася Михайлівською, адже належала Михайлівському Золотоверхому монастирю, який тут височів з ХІІ століття. Коли гору передали у володіння місту, на схилах розбили сад, а в 1830-40-ві роки з’явилася ідея побудувати монумент хрестителю Русі: цей пам’ятник, найперший в Києві, мав стати домінантою паркового ансамблю. Створили пам’ятник скульптори Василь Демут-Малиновський та Петро Клодт і архітектор Олександр Тон. У Петербурзі відлили з бронзи постать князя заввишки 4,5 м та встановили на 16-метровий постамент, прикрашений барельєфами. Над рівнем Дніпра скульптура підноситься на 70 м. Відкрили монумент у 1853 році, а в 1888 році хрест підсвітили електричними лампочками. Це і нині виглядає дуже ефектно, а на ті часи справді вражало киян та гостей міста.

По нижній терасі Володимирської гірки проходить дорога з Хрещатика на Поділ, на середній розташувався пам’ятник Володимиру, від якого простягається бульвар з тополями, а верхня тераса – це великий оглядовий майданчик: у 1870 році тут з’явилася металева альтанка. З 1887 року єдиним безкоштовним парком Києва почала опікуватися комісія, яку очолив київський архітектор Володимир Ніколаєв: висаджували бульвари, облаштовували клумби, а в 1898 році побудували знамениті Кокорівські альтанки. Названо її на честь промисловця Василя Кокорева, який, відвідавши Київ у 1860-х роках, був так вражений панорамою Дніпра, що виділив кошти на будівництво альтанок.

Володимирська гірка належить до найвідоміших і найулюбленіших міських локацій, як у ХІХ столітті, так і нині. Звідси відкривається чудова панорама на Дніпро, лівий берег і Поділ.

Пов’язано з пам’яткою: