city silhouette

Письменники

Ліна Костенко

Пов’язано з автором:

Ліна Костенко

(народилася 1930, Ржищів, Київщина)

Якщо спитати перехожих на вулиці, кого вони знають з українських письменників, то ім’я Ліни Костенко прозвучить майже одразу.

Народилася Ліна Костенко у Ржищеві в родині вчителів. У 1930-х її батька арештували як «ворога народу» й запроторили в табори. Після Другої світової війни Ліна Костенко закінчила педагогічний інститут, а в 1956 році – Московський літературний інститут. Через рік у Києві вийшла перша збірка поетеси «Проміння землі», потім – «Вітрила» (1958) та «Мандрівки серця» (1961). І вже на початку 1960-х поезію Костенко атакує критика: їй закидають відірваність від життя, «формалістичні викрутаси зі словом» і т. п. З 1966 року Ліна Костенко потрапила у «чорний список» тих, кого не друкували, і зникла з літературного горизонту на довгих 16 років. До того ж Костенко брала участь у дисидентському русі: вона підписувала листи-протести, а приїхавши до Львова разом з іншими київськими дисидентами на суд над братами Горинями, кинула підсудним квіти.

За час вимушеного мовчання поетеса створила свої найкращі твори: історичні романи у віршах «Маруся Чурай» і «Берестечко» й численні поезії. Повернутися до читачів Костенко змогла лише 1977 року: тоді опублікували збірку її віршів «Над берегами вічної ріки», а 1979-го – «Марусю Чурай», яка чекала на вихід шість років. Акторка Ніла Крюкова створила моноспектакль за романом, який мала зіграти на сцені Київської філармонії, але в останній момент від поетеси зажадали змін у тексті твору, а прем’єру перенесли на інший майданчик. Обурена Костенко зреагувала на це публічним ляпасом директору філармонії. У 1987 році «Маруся Чурай» отримала Державну Шевченківську премію.

Працювала Ліна Костенко і в прозі. Її роман «Записки українського самашедшего» (2010) – єдиний помітний твір, що осмислював події Помаранчевої революції. Роман одразу став бестселером і викликав жвавий відгук у читачів і критики.

 

Інші локації Києва, пов’язані з автором: у 1937–1941 роках родина Ліни Костенко мешкала в робітничому селищі на Трухановому острові, під час Другої світової війни селище знищили. Ці події поетеса описала у вірші «Я виросла у Київській Венеції».

Пов’язано з автором: