city silhouette

Київ

zoom icon

Автор фотографій Олександр Литвин

Києво-Могилянська академія

Пов’язано з пам’яткою:

Києво-Могилянська академія

Від гетьманської доби в сучасному Києві збереглося небагато пам’яток, і до більшості з них доклав руку гетьман Іван Мазепа – недарма ж навіть з’явилося поняття «мазепинське бароко». Гетьман був одним із найшанованіших ктиторів Києво-Печерської лаври: його коштом зведено кам’яні оборонні мури довкола обителі, відреставровано Троїцьку надбрамну церкву, побудовано церкву Всіх лаврських Святих, позолочено бані й оздоблено Успенський собор. Також Мазепа профінансував зведення дзвіниці Софії Київської. Ще одним дорогим для гетьмана дітищем була Києво-Могилянська академія та пов’язаний із нею Братський монастир.

1632 року Київське та Печерське братства об’єдналися в колегіум, який згодом став академією, чия історія – це без перебільшення золота сторінка української культури, адже довкола академії гуртувалися діячі освіти й науки, митці, духовенство. З Могилянкою пов’язана діяльність Петра Могили, Феофана Прокоповича, Лазаря Барановича, Митрофана Довгалевського, її випускником був Григорій Сковорода.

Києво-Могилянська академія постала із Київського братства, яким опікувалися українські гетьмани. У 1615 році на ділянці землі, яку подарувала братству київська шляхтянка Галшка Гулевичівна, було засновано Богоявленський монастир, названий Братським. У 1620 році за сприяння гетьмана Петра Сагайдачного Київське братство отримало ставропігію, тобто пряме підпорядкування Константинопольському патріарху, а Єрусалимський патріарх Феофан висвятив місцевих єпископів. Сагайдачний вступив до братства з усім Військом Запорозьким.

Мазепа у 1690-х роках профінансував зведення Богоявленського собору за проєктом архітектора Осипа Старцева. Це був головний храм Братського монастиря, велична споруда в стилі бароко. А на Печерську в той же час будували його «родича» – Микільський собор, також бароковий, за проєктом того ж архітектора. Серед пам’яток Богоявленського собору найціннішою була чудодійна ікона Богоматір Братська, зразок майстерності київської іконописної школи кінця XVII століття. Обидва собори знищені більшовиками у 1935 році, а ікона наразі зберігається в Національному художньому музеї України.

У 1704 році на кошти Мазепи побудували й Староакадемічний корпус Києво-Могилянської академії, який також називають «Мазепиним». Спочатку споруда була одноповерховою, а в 1730-ті роки добудовано й другий поверх за проєктом Йоганна-Ґотфріда Шеделя. Від часу будівництва і донині ця споруда використовується винятково для цілей вищої освіти.

Пов’язано з пам’яткою: