city silhouette

Київські Листи

Валер’ян Підмогильний

Пов’язано з листом:

Валер’ян Підмогильний

  • Уривки із роману «Місто»

    […] Степан непомітно дійшов до Хрещатика, відразу опинившись у гущині натовпу. Він озирнувся — і вперше побачив місто вночі. Він навіть спинився. Блискучі вогні, гуркіт і дзвінки трамваїв, що схрещувались тут і розбігались, хрипке виття автобусів, що легко котились громіздкими тушами, пронизливі викрики дрібних авто й гукання візників разом з глухим гомоном людської хвилі – раптом урвали його заглибленість. На цій широкій вулиці він здибався з містом віч-на-віч. Прихилившись до муру, притискуваний нахабними накотами юрби, хлопець стояв й дивився, блукаючи очима вздовж вулиці й не знаходячи її меж.

    Його штовхали дівчата у тонких блюзках, яких тканина нечутно єдналася з голизною рук і плечей; жінки в капелюхах і серпанку, чоловіки в піджаках, юнаки без шапок, в сорочках із закасаними до ліктів рукавами; військові у важких, душних уніформах, покоївки, побравшись за руки, матроси Дніпрофльоти, підлітки, формені кашкети техніків, легкі пальта фертиків, масні куртки босяків. […]

    На розі вул. Свердлова, потрапивши знову в тиск, він на мить затримався й глянув вздовж рівного схилу, яким підіймався трамвай. Там був несподіваний затишок поруч бурі, раптова заводь, де юрба, звернувши, розпадалась на окремі постаті, завмираючи й ущухаючи геть. Він провів очима трамвай, що зник на верховині, розчинившись у далекому мороці, і в цій синястій від ліхтарів смузі серед нерухомих, потуплених будівель відчув дивну красу міста. Сміливі лінії вулиці, досконала рівнобіжність їх, тяжкі перпендикуляри обабіч, велична похилість бруку, що спалахував іскрами під ударами копит, – війнули на нього суворою, йому ще незнаною гармонією. Але він ненавидів місто.

    […]

  •  

    * * *

    […]

    В мороку присінок, ледве освітлених лямпкою з другого поверху, він цілував її палко й запитливо, вимогливо, нестримно, мов шукаючи в глибині її уст весь вік сподіваної розгадки. І швидко пішов додому, буяючи радістю знайдення.

    Ніколи не почував він ще такої могутности самопочуття. Земля, здавалось, пливла йому під ногами оксамитовим килимом, і дахи будинків вітали його, як велетенські капелюхи. А в голові, в прекрасній, вільній голові низками, лавами, роями в щасливому захопленні линули всеосяжні думки.

    Не чекаючи ліфту, хлопець притьмом збіг на шостий поверх, і до кімнати ввійшовши, розчинив вікна в темну безодню міста.

    Воно покірно лежало внизу хвилястими брилами скель, позначене вогняними крапками, і простягало йому з пітьми горбів гострі, кам’яні пальці. Він завмер від сласного споглядання цієї величі нової стихії і раптом широким рухом зронив униз зачудований поцілунок.

    Тоді, в тиші лямпи над столом, писав свою повість про людей.

    1927 Київ

    (Валер’ян Підмогильний. Місто: Роман. [Київ:] Книгоспілка, 1929, с. 29, 31, 256.)

    Роман «Місто» – це вершинне досягнення Валер’яна Підмогильного. Написаний 1927 року, він вийшов друком у 1928-му (Харків, «Книгоспілка»). Роман присвячений історії Степана Радченка, який прибуває з села до Києва, хоче підкорити це місто, ніби Растіньяк – Париж. Серед прототипів персонажів були й київські письменники: поета Вигорського писано з доброго друга Підмогильного поета Євгена Плужника, а «найголовніший критик» Михайло Світозаров – це дещо карикатурний, але дуже впізнаваний портрет неокласика Миколи Зерова.

     

    Дніпрофльота – Управління річкового транспорту на Дніпрі, створене 1922 року (Верхньо-Дніпровське пароплавство з центром у Києві та Нижньо-Дніпровське з центром в Херсоні об’єдналися у 1926 році). Скорочена назва «Дніпрофльота», ймовірно, походить від Дніпровської військової флотилії, яка існувала у складі Червоної армії у 1919-1920 рр.

     

    …формені кашкети техніків… – йдеться про студентів вищих технічних закладів (технікумів, як вони називалися в УСРР у 1922–1930 рр.).

     

    Фертик, ферт – франт, жевжик.

     

    Вулиця Свердлова – так називалася вулиця Прорізна з 1919 по 1990 роки.

Пов’язано з листом:

Табличку з листом шукайте тут: