city silhouette

Письменники

Валер’ян Підмогильний

Пов’язано з автором:

Валер’ян Підмогильний

(1901 с. Писарівка, Катеринославщина – 1937, Сандармох, Карельська АРСР)

Дебютній збірці своїх оповідань 19-річний Валер’ян Підмогильний дав самовпевнену назву «Твори. Том І», проте, як показали наступні книжки – «В епідемічному бараці», «Син», «Військовий літун», «Третя революція», – молодий прозаїк мав на це право.

У 1918 році Підмогильний закінчив Перше катеринославське реальне училище, потім навчався на математичному та юридичному факультетах Катеринославського університету, але покинув його через матеріальну скруту.

До Києва Підмогильний переїхав у 1921 році, тут одружився, і саме з цим містом пов’язане подальше життя письменника. Він входив до літературного угруповання «Ланка», яке згодом перейменувалося на «МАРС» («Майстерня революційного слова»). Ця група була ідейно близькою до ВАПЛІТЕ, вимагаючи від письменників високої майстерності й засвоєння найкращих зразків світової культури. Підмогильний самотужки студіював західноєвропейські літератури, цікавився психологією та філософією. Деякі дослідники вважають його прозу протоекзистенціалістською. Підмогильному належить перша спроба психоаналітичного аналізу творчості Івана Нечуя-Левицького.

Ще одна важлива іпостась Підмогильного – перекладач. Він блискуче опанував французьку мову, був редактором і перекладачем видань Бальзака, Мопассана, Анатоля Франса, крім того перекладав Дідро, Меріме, Стендаля, Флобера, Золя.

Найвідоміший роман Підмогильного – «Місто», головний герой якого прибуває з села до Києва, аби підкорити його. У романі легко впізнавані мотиви світової літератури – «Батька Горіо», «Милого друга», «Мартіна Ідена». Підмогильний дав новий зразок урбаністичної прози з психологічною та філософською проблематикою.

Розстріляний у 1937 році в карельському урочищі Сандармох.

Інші локації Києва, пов’язані з автором: Київські ландшафти Підмогильний детально описав у романах «Місто» і «Невеличка драма». Сам письменник якийсь час жив поблизу Сінного базару.

Поет і журналіст Роман Романюк створив спеціальну карту, на якій позначено всі київські місця, згадані в романі «Місто» Підмогильного.

Пов’язано з автором: