city silhouette

Письменники

Оксана Драй-Хмара

Оксана Драй-Хмара

Пов’язано з автором:

Оксана Драй-Хмара

(1925, Кам’янець-Подільський – 2018, Нью-Йорк, США)

У нашому проєкті постать Оксани Драй-Хмари представляє двох поетів – саму Оксану та її батька, поета-неокласика й літературознавця Михайла Драй-Хмару.

Оксана народилася в 1925 році в Кам’янці-Подільському, а зросла в Києві, де її батько очолював кафедру українознавства в Київському медичному інституті, відділ слов’янознавства Науково-дослідного інституту мовознавства ВУАН, керував семінарами з чеської, болгарської та польської мов і літератур, працював у комісії з дослідження української наукової мови. Крім того, він виступав із популярними лекціями, займався поетичною творчістю та перекладами. Мама Оксани, Ніна Драй-Хмара, була художницею. Єдина дочка зростала в оточенні інтелігенції та книжок, яких у домі Драй-Хмар було десять тисяч. Перша мова, якою Оксана навчилася читати і писати, була німецька. Змалечку дівчину вчили грати на фортепіано, а з семи років вона ходила до музичної школи при консерваторії.

Вперше друком її поезії з’явилися на сторінках журналу «Жовтеня» у 1934 році. Вона допомагала батькові в перекладацькій роботі, й на рукописах Драй-Хмари нерідко трапляються примітки «Перекладала Оксаночка».

Щасливі роки для родини закінчилися з арештами батька – у 1934 й 1935-му. 1937 року, коли Михайло Драй-Хмара відбував покарання у концтаборі на Колимі, його дружину з дочкою вислали в Башкирію. Через рік Оксану забрали в Київ родичі, а в 1939 році, після смерті Михайла Драй-Хмари, у Київ повернулася й Ніна.

Під час Другої світової війни Оксані Драй-Хмарі вдалося перебратися до Праги, де вона навчалася в консерваторії. Її вірші публікували в часописі остарбайтерів «Дозвілля» та празькому журналі «Пробоєм». 1951 року вони з матір’ю емігрували до США.

Свою працю Оксана присвятила дослідженню та виданню творчої, наукової та епістолярної спадщини батька.  Оксана здобула ступінь магістра у Колумбійському університеті в Нью-Йорку, а в Сорбонні здобула ступінь доктора слов’янської філології. По тому викладала в Лонг-Айлендському університеті та Політехнічному інституті в Нью-Йорку. Померла в Нью-Йорку у 2018 році.

 

Інші локації Києва, пов’язані з авторкою: на вулиці Садовій 1/14 встановлено меморіальну дошку Михайлові Драй-Хмарі. Родина поета мешкала тут у 1923–1935 роках.

Пов’язано з автором: