city silhouette

Письменники

Юрій Андрухович

Юрій Андрухович

Пов’язано з автором:

Юрій Андрухович

(нар. 1960, Станіслав, нині Івано-Франківськ)

Юрій Андрухович – один із найвідоміших сучасних українських письменників як удома, так і за кордоном.

Андрухович народився у Станіславі (нині Івано-Франківськ). Із цим містом пов’язане явище, яке письменник і критик Володимир Єшкілєв назвав «Станіславським феноменом». Ідеться про ранній український постмодернізм, який ставив за мету вихід на світові культурні практики. Андрухович – чільний представник «станіславського феномену» і як письменник, і як редактор першого в Україні постмодерністського журналу «Четвер» (1991–1996, співредактор Юрій Іздрик).

Андрухович закінчив редакторське відділення Українського поліграфічного інституту у Львові в 1982 році, а в 1991-му – Вищі літературні курси при Літературному інституті в Москві. У 1985 році вийшла друком перша збірка Андруховича – «Небо і площі», яка засвідчила появу поета з власним впізнаваним стилем. За нею були книжки «Середмістя» (1989), «Екзотичні птахи і рослини» (1991), «Пісні для Мертвого півня» (2004).

У 1985 році Андрухович став Патріархом літературної організації Бу-Ба-Бу («Бурлеск-Балаган-Буфонада»), яку заснував разом із Олександром Ірванцем та Віктором Небораком. Завдяки зверненню до барокових форм та карнавалізації, бубабісти оновлювали поетичну мову, знімали табу й нищили колоніальні комплекси.

У бубабістському дусі витримано перший роман письменника «Рекреації» (1992). Характерні риси Андруховичевої прози – підкреслене містифікаторство, колажність, еротизм, настанова на гру з читачем – помітні й у наступних романах, «Московіада» (1993) та «Перверзія» (1996). У 2003 році вийшов роман «Дванадцять обручів», де подано альтернативну біографію львівського поета Богдана Ігоря Антонича, творчості якого присвячено кандидатську дисертацію Андруховича (1996). У 2007 році побачила світ  книжка «Таємниця. Замість роману», у 2018 – роман у новелах «Коханці Юстиції».

Андрухович знаний і як есеїст, автор книг «Дезорієнтація на місцевості» (1999), «Диявол ховається в сирі» (2006), «Лексикон інтимних міст» (2011), «Тут похований Фантомас» (2015). Вірші його стали піснями гуртів «Мертвий півень», «Плач Єремії», «Карбідо». Твори Андруховича перекладені польською, англійською німецькою та іншими мовами. Він став першим лауреатом літературної нагороди Центральної Європи «Angelus» (за роман «Дванадцять обручів»).

Пов’язано з автором: